انواع پسوند های دامنه و تاثیر آنها در سئو سایت

انواع پسوند های دامنه و تاثیر آنها در سئو سایت

۰۴ آبان ۹۶
انواع پسوند های دامنه و تاثیر آنها در سئو سایت

اگر شما هم در فکر طراحی سایت باشید حتما در انتخاب دامنه مورد نظر خود حساس بوده اید. انتخاب دامنه مناسب همواره یک ضرورت به حساب می آید, اما بحث فقط نام دامنه نیست بلکه پسوند دامنه نیز مهم است. در این مقاله از گروه طراحی آوا می پردازیم به انواع پسوند های دامنه و تاثیر آنها در سئو سایت و همین طور ارزش و معنی هر پسوند.

پسوند های دامنه

پسوند های دامنه پس از بررسی و تایید کمیته تصویب پسوند های مجاز دامین یعنی ICANN برای عموم آزاد و امکان ثبت و خرید آنها فعال می شود. پسوندهای دامنه از نظر فنی TLD یا همان Top Level Domain نامگذاری می گردند.

این پسوند ها همان پسوندهایی است که شما با آنها دامنه و سایت خود را راه اندازی کرده اید. مانند ir, com, net, org, و… .

تاثیر دامنه و پسوند های دامنه در سئو سایت

نمی تون گفت که نام دامنه و پسوند آن مستقیماً در سئو سایت تاثیر گذار است, اما با توجه به بررسی ها و همینطور تجربه ما در گروه طراحی سایت آوا نام دامنه سایت شما یک امتیاز و تاثیر مثبت به حساب می آید پس بهتر است در هنگام راه اندازی سایت به نام و پسوند دامنه خود توجه کنید و بر روی آن حساس باشید.

انواع پسوند های دامنه و معنی آنها

انواع پسوند های دامنه و تاثیر آنها در سئو سایت

پسوند دامنه COM

یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین پسوند های دامنه com می باشد. این پسوند مخفف عبارت Commercial و به معنی تجاری است. این دامنه یکی از پر انتخاب ترین پسوند ها در هنگام طراحی سایت چه توسط افراد و چه توسط شرکت های طراحی سایت است و بیشتر برای شرکت ها, موسسات تجاری و حتی سایت های شخصی و فروشگاهی استفاده می شود.

پسوند دامنه NET

یکی دیگر از پسوند های محبوب پسوند دامنه .net می باشد که مخفف واژه ی NETWORK و به معنی شبکه است. این پسوند یکی از انتخاب های خوب برای شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه و اینترنت و شرکت های کامپیوتری است.

پسوند دامنه ORG

پسوند دامنه org که مخفف شده عبارت Organization و به معنای سازمان است که بیشتر توسط موسسات و سازمان های دولتی یا غیر دولتی با فعالیت های تجاری یا غیرتجاری استفاده می شود. انتخاب دامنه .org فقط مختص به سازمان ها نیست, بلکه بسیاری از افراد برای سایت های شخصی و شرکتی خود از این پسوند استفاده کرده اند. حتی برخی برای پشتیبان از دامنه اصلی خود سایر پسوند های دامنه مانند org یا net را نیز خریداری می کنند.

پسوند دامنه IR

همانطور که همه میدانید پسوند دامنه .ir مخفف عبارت زیبا و دوستداشتنی IRAN است و ثبت این دامنه تنها برای شرکت ها و افراد مقیم در کشور ایران مجاز و امکان پذیر است. یک پسوند دامنه خوب و مورد استفاده سایت های ایرانی.

معرفی سایر پسوند های دامنه

در بالا ۴ مورد از پسوند های پرکاربرد و مناسب را معرفی کرده ایم و حالا می پردازیم معرفی سایر پسوند های دامنه که نسبتاً نوظهور هستند؛

پسوند دامنه EDU

پسوند .edu مخفف واژه Education به معنی آموزش و آموختن است و یک انتخاب ایده آل و مناسب برای راه اندازی سایت های آموزشی و مناسب برای موسسات و شرکت های آموزشی است.

پسوند دامنه GOV

پسوند .gov مخفف واژه پر معنای Government و به معنای دولت است. استفاده از این پسوند مناسب نهاد ها و سازمان دولتی می باشد.

پسوند دامنه BIZ

پسوند .biz مخفف واژه Business و به منی تجارت می باشد که یک انتخاب برای سایت ها و سازمان های تجاری است.

پسوند دامنه INFO

پسوند .info مخفف واژه Information به معنی اطلاعات است و بیشتر مورد استفاده سایت ها, شرکت ها و اشخاصی قرار میگیرد که سایت هایی با هدف اطلاع رسانی راه اندازی کرده اند.

پسوند دامنه NAME

پسوند .name این پسوند دامنه ساخته شده تا مختص افراد برای ایجاد سایت های شخصی باشد.

پسوند دامنه TV

پسوند .tv که بیشتر توسط شبکه های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد در اصل مخفف واژه Tuvalu است. Tuvalu نام جزیره ای است در اقیانوس آرام! با جمعیتی حدود ۱۱ هزار نفر (شاید این اطلاعات بدرد بخوره ! ) اما بدلیل شباهت پسوند دامنه .tv به عبارت Television یا همان تلویزیون این پسوند مورد استفاده شبکه های تلویزیونی قرار می گیرد.

تاثیر دامنه و پسوند دامنه بر سئو سایت

پسوند های دامنه بسیاری بودند که از معرفی آنها خودداری کردیم, چون فقط مقاله را طولانی تر می کرد. اما در خصوص سئو سایت, همانطور که در بالا به آن اشاره شد دامنه و پسوند دامنه شما تاثیر مستقیم در سئو سایت ندارد و تنها یک امتیاز به حساب می آید.

اما نکاتی مهمی در انتخاب دامنه و پسوند دامنه هست که شما می بایست در هنگام راه اندازی و طراحی سایت به آن توجه کنید؛

  1. نام انتخابی شما بهتر است کوتاه و مرتبط با نوع فعالیت شما باشد.
  2. بهتر است از پسوند های عمومی تر مانند .com و .ir استفاده کنید.
  3. بهتر است نام دامنه شما دارای معنی باشد.
  4. بهتر است نام دامنه شما راحت و صحیح باشد تا توسط کاربر براحتی خوانده و حفظ شود.
  5. بهتر است برای انتخاب نام دامنه با یک متخصص مشورت کنید 🙂

 

همانطور که دقت کردید نکات با الزام نیست بلکه پیشنهاد است. امیدوارم از مطالعه این مقاله نکات لازم را بدست آورده باشید. در ضمن برای مشاهده لیست دامنه رند و تاپ ir می تونید به سایت ما سر بزنید » دامنه های برتر و رند ir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
رضا علیزاده مدیر سایت

رضا متولد 14 آبان 69 در تهران است. پس از فعالیت در پروژه های متعدد, سرانجام سایت رسمی خود را با نام گروه طراحی آوا در سال 91 ایجاد و از آن پس بهمراه تیم خود اقدام به طراحی و راه اندازی وب سایت های بسیاری کرد. وی همچنین موفق به کسب 3 مقام بـرتر و یک گواهینــامه بین المللـی در سال 92-93 شده است.

مطالب زیر را از دست ندهید !

whois دامنه چیست ؟

whois دامنه چیست ؟

whois دامنه چیست ؟ در این مقاله از طراحی سایت آوا می پردازیم معرفی whois دامنه , کاربرد آن و سایت های مناسب جهت...

۲۴ بهمن ۹۲
3,739
سوالی دارید؟ در این بخش مطرح کنید